0 yorum  |  Yorum Yap
Markalar Koçhan
Ürün Kodu: KCHN49
Stok Durumu: 100
16,01TL
Vergiler Hariç: 14,82TL

Adet

Destek Hattı
  • info@kochansut.com
  • (+90) 539 746 44 26Pzt - Cmt: 8:00 - 18:00
İletişim

TULUM PEYNİRİ

(İnek Sütünden)

Tulum peyniri; ham olarak üretilen peynirin 2-3 gün süreyle baskıya alınıp daha sonra telemenin parçalanması, tuzlandıktan sonra tulumlara basılması ve belli bir süre olgunlaşması gibi işlemlerden geçmesi sonucu meydana gelmektedir.  

Peynirin ömrünü uzatmak için uygulanan tuluma basma, küp, fıçı, torba kullanma geleneği Orta Asya’dan Balkanlar’a kadar her dönemde yaygın uygulanan bir yöntem olarak bilinmekte ve peyniri lezzetlendirmektedir.

Tulum Peyniri Nasıl Yapılır?

Mayalanan inek sütü, ince ve temiz bezden yapılmış süzeklere alınıp, peynir haline getirilmektedir. Bir gecenin ardından mandıraya getirilen peynir, mandırada torbalara konulur. 10 gün üzerine bez örtülür ve hava ile tozdan korunur. 10 günün ardından bakır veya krom teknelerde ufalanarak tuzlanır. Tuzlanma işleminin ardından tekrar yeni torbalara sıkı bir şekilde basılır. 10 gün beklemeden sonra suyu tamamen süzülür ve bidonlar ile deriye basılmak üzere soğuk hava depolarına gönderilir. Bidonlara ve deriye makinelerle veya elle basılan bu Tulum peyniri, soğuk havada bir süre bekletildikten sonra hazır hale gelir.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
sağlam paketleme
ücretsiz kargo
aynı gün kargo