Göbek kaşarı nedir? Nasıl yapılır?

Göbek kaşarı nedir? Nasıl yapılır?

Göbek kaşar peyniri eski Kars kaşarı peyniri hamuruyla özel yoğurma işlemlerine tutularak üretilen Kars ve Ardahan yörelerine özgü bir peynirdir. Anadolu’nun bu özel bölgesindeki üretilen bu peynirin lezzetinin birçok sebebi vardır.

İsveçli peynir ustası David Moser Gürcistan’da bir süre peynir ürettikten sonra ülkesine dönmek için yola çıktığında bu yörelerden geçer. Gördüğü hem güzellik hem de peynir yapımına uygun şartlar onun yolunu değiştirmesine sebep olur. Trenden iner ve bir daha binmez ve bir peynir fabrikası kurmaya karar verir. Burada zaten süt ürünleriyle uğraşan Malakanlar da vardır ve hep beraber peynir üretimi başlar. Göçler artar David Moser ülkesine döner ama ardından gravyer öğrenmiş pek çok mandıra ve insan kalır. Yıllar içerisinde özel olgunlaşmış peynir yapımı buralarda başlar.

Bu topraklara kimyasal madde atalarımızdan beri girmemiştir. Üreticiler temiz topraktaki üretilen her şey temizdir ilkesini benimsemiştir.

Eski kaşar da gravyer de en yoğun olarak Karsın ilkbaharı olan haziran temmuz ve ağustos aylarında yapılır. Çünkü bu dönemde beslenen hayvanların yediği bitki çeşitleri artıyor.

Ayrıca üreticiler rüzgar faktörünün çok önemli olduğunu savunur. Bu bölgenin rakımı 3000 metreleri bulabiliyor. Bu yükseklik burada esen rüzgarın kalitesini değiştiriyor. Peynir kurutulurken kuru serinliğe ihtiyaç duyulur. Kuzeyden esen rüzgarın özelliği nemli ve serin olmasıdır. Burada esen rüzgar peynirin kabuğunu kurutmadan içinin olgunlaşmasını sağlıyor. sütlerin içerisindeki katı madde miktarının dengeli olmasını, süt sağdıktan son faydalı bakterilerin kalmasını, zararlılarının çoğalmamasını sağlıyor.

Göbek Kaşarı Nasıl Yapılır?

Kars göbek kaşar peyniri, önce sabahın erken saatlerinde sağılan süt 2 saat içinde mayalanır. Bu süre zararlı bakterilerin ürememesi için ideal bir süredir.

Kaşar süt ve şırdan mayası haricinde hiçbir katkı maddesi kullanılmaz. Atalarımızdan kalma özel yoğurma teknikleriyle yoğurulan belli işlemlerden geçen hamur kalıplara koyulur ve depolarda Ardahan havasının esintisiyle olgunlaşmaya bırakılır.

Peynir Şehri

Ardahan ve Kars bölgesi peynir çeşitleri konusunda ülkemizin önde gelen illeridir.

Tüketicilerin satın almayı en fazla tercih ettikleri yöresel ürünler arasında ilk sırda süt ürünler gelir. Yapılan çalışmalarda tüketicilerin en büyük tercih sebebi alınan ürünün bilhassa kendi yöresinde yapılmış olmasını tercih ettikleri tespit edilmiştir. Dolayısıyla gravyer peyniri, göbek kaşar, Ardahan tereyağı ve Göle balı gibi ürünleri meşhur oldukları yöreden satın almayı tercih etmektedirler.

Bu süt ürünleri arasında en çok peynire olan rağbet dikkat çekmektedir.

Kahvaltıların Vazgeçilmezi

Enerji değeri en yüksek gıdalardan biri olan peynirler, coğrafik özellikler ve mevsimlerin süresi gibi doğal koşullar sebebiyle birçok farklı şekilde birçok farklı tatta karşımıza çıkar. Bizim kültürümüzde kahvaltı sofralarımızda olmazsa olmaz olan peynirin faydaları da saymakla bitmez.

  1. Günde kibrit kutusu kadar peynir tüketmek kalp hastalıkları riskini ve felç riskini azaltıyor.
  2. Peynir iyi kolesterol seviyesini arttırıp kötü kolesterol oranını arttırır.
  3. Peynir yüksek oranda doymuş yağ içerse de peynirdeki kalsiyum oranın çok olması vücut tarafından az emileceğini gösteriyor.
  4. Kemik erimesini önler.
  5. Dişleri korur ve çürükleri önler.
  6. Diyabete karşı faydalıdır.